Wpływ światła niebieskiego w życiu codziennym

DOTTORE blue light

Światło niebieskie jest emitowane przez ekrany urządzeń elektrycznych, które otaczają nas z każdej strony. Wystarczy rozejrzeć się wokół. Coraz częściej bilbordy zastępują ekrany, pracujemy zdalnie przed komputerem, a czas wolny spędzam przed telewizorem lub smartfonem. Eksponujemy się na światło niebieskie całymi dniami.

Wpływ światła niebieskiego na skórę

Dla skóry światło niebieskie stanowi kolejne źródło oksydantów, z którymi musi sobie poradzić. Jako narząd stworzony do ochrony organizmu przed czynnikami zewnętrznymi, skóra posiada pewne mechanizmy. W odpowiedzi na główne (naturalne) źródło oksydantów – światło słoneczne – działa melanina. Łagodzi wpływ promieniowania. Jednak nasz organizm nie ma ochrony przed źródłami oksydantów stworzonymi przez człowieka – dymem papierosowym, zanieczyszczeniami… lub sztucznym* światłem niebieskim.

*Padło hasło „sztuczne światło niebieskie”. Wynika to z tego, że światło niebieskie występuje też naturalnie, a jego źródłem jest właśnie słońce. Jednak jest to promieniowanie niewielkie i ograniczone w czasie.

Wpływ światła niebieskiego na wzrok

Sztuczne światło niebieskie przenika przez struktury rogówki i soczewki, tym samym bez trudu docierając do wrażliwej siatkówki. Odbija się to negatywnie na jej procesy metaboliczne, a to w dalszej perspektywie prowadzi do uszkodzenia fotoreceptorów – docelowo może nawet doprowadzić do zwyrodnienia plamki żółtej.
Warto wiedzieć, że wzrok „psuje się” stopniowo, więc warto go badać regularnie, bo łatwo nie zauważyć tak subtelnych, powolnych zmian. Pierwszym bardzo niepokojącym objawem są mroczki.

Wpływ światła niebieskiego na samopoczucie

Naturalne światło niebieskie ma za zadanie pobudzić organizm do działania. Niewielka ilość kortyzolu (hormonu stresu) wydzielającego się pod jego wpływem, działa korzystnie na nasze funkcjonowanie.

Jednak bardzo często spotykamy się z nawykiem spędzania ostatnich chwil dnia przed zaśnięciem przed ekranem laptopa lub (nawet częściej) smartfona. Jaki to ma wpływ na organizm? Do ostatniej chwili promieniujemy się światłem pobudzającym produkcję kortyzolu – hormonu służącego do pobudzenia organizmu. Gdy przedstawi się to w ten sposób – z naukowego punktu widzenia oczywistym jest, że musi to niekorzystnie oddziaływać na jakość snu, niekiedy nawet problemy z samym zaśnięciem.

#dottoreradzi

Nie mamy produktu, żeby wesprzeć Was w ochronie wzroku, ale możemy polecić zainteresowanie się tematem ustawień ekranu Waszego komputera. Można zmniejszyć ilość emitowanego światła niebieskiego lub zainstalować program, który w tym pomaga.

City SUN SpF50+ - czyli 50ml najwyższej możliwej ochrony przeciwsłonecznej, a przy tym ochrona skóry przed światłem niebieskim otaczającym nas przez cały czas. Stworzony do użytku codziennego, więc szybko się wchłania, nie bieli skóry i idealnie sprawdza się jako baza pod makijaż.

City SUN BODY – stworzyliśmy dla osób lubiących uprawiać letnie sporty na świeżym powietrzu. Krem chroni nas przed poparzeniami słonecznym, ale nie przed ładną, zdrowo wyglądającą opalenizną.

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz