Skóra sucha – jak o nią dbać?

DOTTORE skóra sucha

     Jednym z podstawowych typów skóry jest skóra sucha. Z naszych obserwacji wynika, że zwykle uważamy cudzy problem za mniejszy. Kobiety z prostymi włosami marzą o lokach, a właścicielki loczków chciałyby je opanować i wygładzić. Znacie takie osoby? W przypadku skóry jest podobnie. Jeśli mamy przetłuszczającą się skórę, zazdrościmy tym, którym się przesusza. Odwrotnie tak samo. Macie tak?

     Naszym zdaniem każdy typ skóry jest piękny i wyjątkowy. Jednak prawdą jest, że dobranie odpowiedniej pielęgnacji może stanowić wyzwanie.

Jak rozpoznać cerę suchą?

Można ją porównać do papieru – zwykle jest napięta, nieco szorstka, matowa. Jeśli odpowiednio o nią nie zadbamy, może nam doskwierać zaburzony proces łuszczenia się, a przy nim swędzenie i pieczenie. Jest to bardzo uciążliwe przy makijażu – zrogowacenia naskórka sprawiają wrażenie nierównej powierzchni skóry, a makijaż ten efekt może nawet pogorszyć. Inną cechą skóry suchej, wspólną z papierem, jest cienkość.

Naczynia krwionośne są niemal widoczne, przez co skóra często nabiera żółtawej lub różowawej barwy. Wrażliwość skóry suchej jest tym, co czyni ją trudną w pielęgnacji. Zbyt intensywnie kosmetyki albo zwyczajnie źle dobrane – „koleżanka polecała” – mogą podrażnić i spowodować uszkodzenia. Tutaj pojawia się zmora kobiet – skóra sucha, przez wrażliwość, cienkość, podatność na uszkodzenia, starzeje się szybciej niż np. skóra tłusta. Przy wrażliwości na silne składniki aktywne, ciężko dobrać kosmetyki przeciwdziałające starzeniu.

Ciekawostka

Skóra sucha znacznie częściej doskwiera kobietom niż mężczyznom. Jest to jedna z różnic między nami. U kobiet szybciej widać oznaki starzenia się – pierwsze zmarszczki. U mężczyzn pojawią się później, natomiast będą znacznie wyraźniejsze.

Dlaczego skóra się przesusza?

Przyczyny suchej skóry mogą być zewnętrzne jak i wewnętrzne. Skłonności do suchej skóry mogą być dziedziczne. Jeśli nasi przodkowie mieli obniżoną zdolność do wiązania wody w warstwie naskórkowej i utrzymania jej, istnieje ryzyko, że my również będziemy mieli ten problem.

Zewnętrzne przyczyny przesuszenia skóry są równie częste. Upały, chłód, wiatr, słońce – wszystko to wyzwania dla naszej skóry, a nie jesteśmy w stanie ich unikać. Zanieczyszczenia z powietrza osadzają się na naszej skórze, wywołując podrażnienia. Właśnie ten rosnący problem skłonił nas do stworzenia ochronnej linii City.

Zewnętrzne przyczyny, na które nie mamy wpływu znacie. Czy wiecie, że czasem sami narażamy się na przesuszenie skóry? Właśnie tak. Nie czytając składu produktów do pielęgnacji twarzy, niejednokrotnie nieświadomie pogarszamy sytuację np. sięgając po kosmetyk z dużą ilością alkoholu w składzie. Zbyt częste mycie twarzy, twarda woda, szorstkie ubrania również mogą pogłębić problem.

Inne czynniki wpływające na suchość skóry 

Innymi czynnikami, które mogą wpłynąć na przesuszenie się skóry są zaburzenia hormonalne związane np. z ciążą, a także stres. W tym miejscu apelujemy o czas dla siebie – każdy na niego zasługuje. Jeśli możemy coś doradzić, proponujemy wizytę w salonie kosmetycznym. Masaż twarzy czyni cuda. Śpieszymy również z radą, gdzie warto się udać – kliknij TUTAJ.

Skóra jako warstwa ochronna, o czym wspominaliśmy w artykule TUTAJ, jako pierwsza zostaje pozbawiona wody, gdy zacznie jej brakować w organizmie. Dlatego warto dbać o nawodnienie całego organizmu, szczególnie gdy jest się posiadaczem skóry skłonnej do przesuszenia. Jedno warto zaznaczyć – czym się różni odwodnienie od przesuszenia?

Skóra odwodniona jest wtedy, gdy całemu organizmowi brakuje wody. Ze skórą suchą mamy do czynienia, gdy brakuje w niej lipidów, które są odpowiedzialne za hamowanie utraty wody. Przyczyną cery tłustej jest nadmiar lipidów. Dodatkowo skóra sucha jest napięta, szybko pojawią się na niej linie mimiczne, natomiast nie wystąpią wypryski – w odróżnieniu od skóry odwodnionej.

Jak dbać o skórę suchą?

Jak mówiliśmy wcześniej – zalecamy unikać kosmetyków z dużym stężeniem alkoholu. Peeling ziarnisty warto zastąpić peelingiem enzymatycznym, żeby uniknąć uszkodzeń cienkiej, suchej skóry.

#dottoreradzi

Polecamy NMF xpress cream! Nasz faworyt dla skóry bardzo przesuszonej. Jest delikatny i bezkompromisowy w kwestii nawilżania, dzięki zamkniętej w liposomach wodzie lodowcowej, co gwarantuje, że woda zostanie przetransportowana w głąb skóry. Teraz dostępny jest w nowym, skuteczniej nawilżającym i jednocześnie lżejszym wydaniu.

Przy wyjątkowo przesuszonej skórze, polecamy na noc stosować NMF xpress cream zamiennie z jednym z masełek sacha butter, które stanowią bogactwo najlepszych, naturalnych olejów stosowanych w kosmetyce zamknięte w małym, poręcznym, ślicznie pachnącym słoiczku!

Dodatkowo: doraźnie w ciągu dnia zalecamy City essence. Mgiełka z linii City zyskuje coraz większe grono fanów. 96% składnika aktywnego, szybko się wchłania i można ją zabrać wszędzie. Uprzedzając częste pytanie – można ją stosować na makijaż.

Które z wymienionych produktów stosujecie w swojej pielęgnacji?

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz