Skóra mieszana – Jak o nią dbać?

DOTTORE skóra mieszana

     Tak samo jak różni jesteśmy pod względem charakteru, tak różne są typy naszej skóry. Znacie na pewnie ludzi bardzo otwartych, kontaktowych, poniekąd „bezproblemowych” oraz ich opozycję – takie „marudy”, którym zawsze coś nie odpowiada, choć może nie nazywajcie ich tak :P

     Wśród rodzajów skóry również są typy bardzo tolerancyjne, bezproblemowe, ale i wymagające i trudne. Jednym z bardzo wymagających typów skóry jest cera mieszana. Dlaczego się tak nazywa? Mówiąc najprościej łączy skórę przesuszoną oraz tłustą. Najczęściej w okolicy „T”- czoło i nos - skóra ma skłonności do nadmiernej produkcji łoju, a w tym samym czasie policzki i skronie są przesuszone i wymagają nawilżenia.

Co to jest łój?

Łój skórny, inaczej sebum, stanowi warstwę ochronną przed bakteriami i grzybami. Wydzielany jest przez gruczoły łojowe osadzone w skórze właściwej. Sebum składa się z lipidów nabłonkowych. Gdy lipidów jest w skórze zbyt mało, wówczas mamy do czynienia z cerą suchą.

Jakie są przyczyny cery mieszanej?

Główną przyczyną skóry suchej jest niedobór lipidów, przyczyną skóry tłustej ich nadmiar. Jakie są przyczyny cery mieszanej, skoro łączy ona w sobie oba te typy? Cera mieszana jest efektem zaburzenia równowagi wodno-lipidowej w naskórku. Niedobór i nadmiar lipidów to zaburzenia – oczywiście, ale nadal zrównoważone.

Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji cery mieszanej

Używanie wyłącznie produktów do cery tłustej

- używanie wyłącznie produktów do cery tłustej Strefa „T” jest zwykle bardziej uciążliwa i to na niej się często skupiamy, zapominając o potrzebach przesuszonych partii skóry, tym samym narażając je na pogorszenie ich stanu. Jednak dla większości ze znanych nam osób priorytetowym problemem jest „oszuszenie” miejsc dotkniętych nadmierną produkcją sebum, ponieważ są to miejsca bardzo podatne na zaskórniki i ropne zmiany. Stanowi to dotkliwy i niestety bardzo widoczny problem, stąd pośpiech w zwalczeniu go.

Wysoka zawartość alkoholu w kosmetykach

- alkohol w kosmetykach do demakijażu Można to podpiąć pod poprzedni punkt – celem jest pozbycie się nadmiaru sebum z twarzy. Tak jak w pierwszym rezultacie faktycznie może się udać, tak bardzo szybko pojawią się niepożądane skutki. Przesuszone obszary twarzy dadzą o sobie znać podrażnieniem, a może nawet pękaniem. Alkohol jako składnik kosmetyków bardzo mocno wysusza. Czy rozwiązaniem jest stosowanie takiego kosmetyku wyłącznie w strefie „T”? Niestety nie. Po pierwszym pozytywnym wrażeniu przyjdzie czas na drugie – skóra w odpowiedzi na przesuszanie „uzna”, że musi produkować jeszcze więcej sebum. Oddalimy się od rozwiązania problemu dwukrotnie.

Przesuszenie skóry

- przesuszenie w głębszych partiach skóry Fakt, że skóra wydziela za dużo łoju w strefie „T” nie oznacza, że nie wymaga ona nawilżenia w głębszych partiach. Gdy skupiamy się na jej osuszeniu, możemy przypadkiem sami sobie robić na złość. Skóra potrzebuje nawilżenia niezależnie od typu. Dlatego dla cery mieszanej najlepiej sprawdzą się produkty o działaniu nawilżającym i seboregulującym jednocześnie.

#dottoreradzi

Cera mieszana należy do najczęstszych, a jednocześnie do najbardziej wymagających typów. Pielęgnacja, jaką polecamy:

Na dzień – Hydratore

Krem z 5%kwasem migdałowym oraz ektoiną, cząsteczką znaną z działania nawilżającego i ochronnego. Sprawdzi się przy skórze nawet bardzo wrażliwej. Stężenie i pH kwasu są całkowicie bezpieczne – można stosować krem przez cały rok. Wystarczy kilka dni, żeby zauważyć rezultaty – zwężone pory, mniej sebum, nawilżona skóra. Idealna odpowiedź dla cery mieszanej!

Na noc – Retino

Krem wyłącznie na noc zawierający synergistyczne połączenie retinolu i ekoRetinol. Działa nie tylko odmładzająco i przeciwzmarszkowo, ale także seboregulująco. Polecany dla osób z oznakami starzenia się skóry, ale także z niedoskonałościami.

Uzupełniające

City essence – mgiełka, którą z czystym sumieniem polecamy zawsze. Idealna do stosowania w ciągu dnia, higieniczna, szybko się wchłaniająca. 96% składnika aktywnego, który nawilża, odżywia i również działa seboregulująco!
Puratore home – peeling enzymatyczny z papainą, który swoim delikatnym działaniem i pięknym zapachem rozkochał w sobie wielu naszych klientów! Działa tylko na zewnętrznej warstwie naskórka, więc jest całkowicie bezpieczny nawet dla kobiet w ciąży i karmiących. Rozpuszcza martwe komórki, pozostawiając cerę odżywioną, rozświetloną i świeżą.

Których kosmetyków Ty używasz? Masz cerę mieszaną? Daj znać w komentarzu!

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz