Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości, zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego – właściwości, zastosowanie

Olejek z drzewa herbacianego to substancja, która od dawna doceniana jest w medycynie i kosmetyce. W wielu domowych apteczkach także znajdziemy niewielką buteleczkę ze wspomnianą substancją. Co sprawia, że olejek herbaciany cieszy się tak dużą popularnością? Jakimi właściwościami się wyróżnia i jakie zastosowanie znajduje?

Czym jest olejek herbaciany

Olejek herbaciany, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z drzewa herbacianego. To australijska roślina o białych kwiatach. Pozyskiwany z niej olejek jest bezbarwną, oleistą cieczą o intensywnym zapachu. W składzie tego olejku eterycznego znajdziemy między innymi związki fenolowe i terpeny.

Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego

Olejek herbaciany słynie z właściwości aseptycznych. Zwalcza drobnoustroje i hamuje ich aktywność. Wykazuje także właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Ponadto łagodzi swędzenie, działa przeciwzapalnie. Wspomaga walkę z wirusami.

Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa herbacianego

Wiele osób zastanawia się, do czego olejek herbaciany może się przydać. Tymczasem, dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym, znajduje on szerokie zastosowanie.

  • Jest doceniany w walce z przeziębieniem, bólem gardła, zapaleniem zatok.
  • Wykorzystywany jest w procesie inhalacji górnych dróg oddechowych.
  • Stosuje się go w leczeniu chorób skóry, przede wszystkim trądziku i łuszczycy.
  • Olejek stanowi wsparcie w leczeniu grzybicy stóp i paznokci.
  • Może służyć do aromaterapii i masażu.
  • Warto dodać kilka kropelek do prania.

Ponadto olejek herbaciany wspomaga leczenie trudno gojących się ran. Wykorzystywany jest w leczeniu nadpotliwości i łupieżu. Łagodzi także ukąszenia owadów.

Jak stosować herbaciany olejek eteryczny

W zależności od potrzeb, mamy kilka możliwości. Możemy dodać kilka kropel olejku do szamponu – to rozwiązanie dla osób zmagających się z łupieżem. Kolejną opcją jest stosowanie olejku herbacianego punktowo na wypryski. Osoby zmagające się z grzybicą mogą wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z niewielką ilością olejku.

Znajdziemy go również w składzie maści i kremów. Każdy kosmetyk stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak stosować olejek herbaciany na paznokcie

Testy wykazują, że właściwości i zastosowanie olejku herbacianego można rozszerzyć o zwalczanie grzybicy paznokci. Obszar objęty grzybicą należy najpierw oczyścić i wysuszyć. Następnie nasączamy olejkiem wacik kosmetyczny i przykładamy go do paznokcia. Dokładnie przemywamy całą problematyczną powierzchnię. Pielęgnacja olejkiem powinna być powtarzana 2-3 razy dziennie, by przyniosła pożądane efekty.

Czy olejek z drzewa herbacianego odstrasza komary?

Wielbiciele relaksu na łonie przyrody zmagają się z ukąszeniami przez owady. Amatorzy aktywnego wypoczynku szukają więc skutecznych sposobów na odstraszenie komarów. Czy olejek herbaciany może w tym pomóc? Tak! Ta wszechstronna substancja uchroni nas przed różnymi owadami. Ucieszy to osoby zmęczone walką z komarami, muchami, meszkami, kleszczami i pchłami.

Czy olejek herbaciany wysusza skórę?

Ze względu na swoje właściwości i zastosowanie olejek zyskuje coraz większą popularność. Wciąż jednak pojawiają się pytania o ewentualne skutki uboczne. Czy olejek stosowany w pielęgnacji wysusza skórę? Na szczęście nie. Wręcz przeciwnie – jego formuła wspomaga regenerację skóry. Produkt zawierający olejek przyspieszy produkcję nowego naskórka.

Gdzie kupić olejek

Olejek z drzewa herbacianego znajduje się w składzie wielu produktów. Powinniśmy szukać go przede wszystkim w zielarniach, drogeriach i sklepach marek kosmetycznych. Z łatwością zamówimy produkt z olejkiem przez internet, z dostawą do domu.

Olejek herbaciany to naturalna substancja o szerokim spektrum zastosowań. Nowe badania i testy z pewnością przyniosą kolejne metody wykorzystania tego cennego składnika.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto