Olejek z drzewa herbacianego to substancja, która od dawna doceniana jest w medycynie i kosmetyce. W wielu domowych apteczkach także znajdziemy niewielką buteleczkę ze wspomnianą substancją. Co sprawia, że olejek herbaciany cieszy się tak dużą popularnością? Jakimi właściwościami się wyróżnia i jakie zastosowanie znajduje?
Czym jest olejek herbaciany?
Olejek herbaciany, jak już sama nazwa wskazuje, pozyskiwany jest z drzewa herbacianego - australijskiej rośliny o białych kwiatach. Jest bezbarwną, oleistą cieczą o dość intensywnym zapachu. W składzie omawianego olejku eterycznego znajdziemy między innymi związki fenolowe i terpeny.
Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego?
Olejek herbaciany słynie przede wszystkim z właściwości aseptycznych. Zwalcza drobnoustroje i hamuje ich aktywność. Ponadto, wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwświądowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe.
Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa herbacianego?
Liczne właściwości prozdrowotne olejku herbacianego, sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie.
- Olejek jest doceniany w walce z przeziębieniem, bólem gardła, zapaleniem zatok.
- Wykorzystywany jest w procesie inhalacji górnych dróg oddechowych.
- Omawiana dziś substancja wykorzystywana jest w leczeniu chorób skórnych, przede wszystkim trądziku i łuszczycy.
- Olejek stanowi wsparcie w leczeniu grzybicy stóp i paznokci.
- Olejek może służyć do aromaterapii, masażu, można również dodać kilka kropelek do prania.
Ponadto olejek herbaciany wspomaga leczenie trudno gojących się ran, wykorzystywany jest w leczeniu nadpotliwości, w leczeniu łupieżu, łagodzi także ukąszenia owadów.
Jak stosować olejek herbaciany?
W zależności od potrzeb, mamy kilka możliwości. Możemy dodać kilka kropel olejku do szamponu - to rozwiązanie dla osób zmagających się z łupieżem. Kolejną opcją jest stosowanie olejku herbacianego punktowo, na wypryski. Osoby zmagające się z grzybicą mogą dodać niewielką ilość olejku do ciepłej wody i wymoczyć stopy.
Olejek znajdziemy również w składzie maści i kremów. Kosmetyki stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta.
Olejek herbaciany to naturalna substancja, która może okazać się doskonałym rozwiązaniem w przeziębieniu, niedoskonałościach skóry, a nawet przy leczeniu nadpotliwości czy łupieżu.