Olejek rozany wlasciwosci i zastosowanie

Olejek różany – właściwości i zastosowanie

Olejek różany cieszy się dużą popularnością. Znajduje się w składzie kosmetyków, mydeł, żeli, perfum. Dostępne są także naturalne, 100-procentowe olejki różane. 

O tej substancji słyszeli więc niemal wszyscy. Nie każdy jednak zna jej właściwości. Właśnie dlatego dziś zajmiemy się omówieniem zalet olejku różanego. Zachęcamy do lektury! 

Pochodzenie składnika

Olejek różany uzyskuje się z płatków róży – głównie damasceńskiej. Istnieją określone zasady dotyczące pory i sposobu zbioru tych kwiatów. Róże przeznaczone do produkcji olejku powinny pochodzić z jednej odmiany rośliny. Oddzielone od główek płatki poddawane są procesowi destylacji.

Woda różana

Podczas destylacji powstaje dodatkowa cenna substancja – woda różana. To naturalny składnik o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji skóry wrażliwej, wspiera walkę z niedoskonałościami i rumieniem.

Olejek różany ‒ właściwości 

Olejek różany zawiera wiele cennych substancji o określonym działaniu. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

  • Witamina A ‒ sprawia, że olejek różany działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco. 
  • Witamina C ‒ uszczelnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalnie, redukuje przebarwienia skóry. Stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu zwiększa jędrność i elastyczność skóry. 
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 ‒ sprawiają, że olejek ma właściwości nawilżające i łagodzące. 
  • Glikozydy ‒ są odpowiedzialne za właściwości przeciwzapalne olejku. 
  • Geraniol ‒ działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.
  • Flawonoidy ‒ wykazują właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Ponadto uszczelniają i wzmacniają naczynia włosowate. 

W olejku różanym znajdziemy także witaminę D i E, minerały oraz karotenoidy. 

Pielęgnacja skóry olejkiem różanym

Olejek różany sprawdzi się w pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, naczynkowej, dojrzałej, trądzikowej. Zadziała nawilżająco, odżywczo i wygładzająco. Zmniejszy widoczność zmarszczek, poprawi jędrność i elastyczność skóry, wzmocni naczynia krwionośne. Kolejne zalety to działanie antyoksydacyjne, zmniejszenie objawów zmęczenia skóry, redukcja obrzęku i cieni pod oczami. 

Zastosowanie – produkty z olejkiem różanym

Ze względu na wszechstronnie dobroczynne działanie olejek różany jest składnikiem docenianym w kosmetyce. Znajdziemy go w składzie kremów dedykowanych cerom z różnymi niedoskonałościami.

Warto także szukać kosmetyków z wodą różaną – wartościową substancją, która powstaje przy produkcji olejku.

Eteryczny olejek różany znajduje zastosowanie podczas masażu i aromaterapii. Stanowi też świetny dodatek do kąpieli. Przyjemny zapach róż odpręża i koi zmysły, pozytywnie wpływa na samopoczucie. Olejek będzie więc dobrym wyborem dla osób narażonych na przewlekły stres, zmęczonych, mających obniżony nastrój. 

Składnik ten pojawia się często w składzie perfum, mgiełek zapachowych, żeli, szamponów, dezodorantów czy mydeł. 

Olejek różany nie tylko pięknie pachnie – ma też liczne właściwości prozdrowotne. Warto więc uwzględnić go zarówno w pielęgnacji skóry, jak i w rytuałach relaksacyjnych.

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto