Fotoprotekcja 2/2

Ochrona przeciwsłoneczna

Na rynku kosmetycznym mamy liczną grupę surowców kosmetycznych spełniających funkcję ochrony przeciwsłonecznej. Lista ta cały czas się zmienia i jest aktualizowana przez Parlament Europejski pod kątem funkcji, zakresu dozwolonych stężeń oraz toksyczności.

Odpowiedni dobór składników chemicznych w tym filtrów UV jest dla producentów nie lada wyzwaniem. Filtry po pierwsze muszą spełniać swoją funkcję czyli chronić skórę przez szkodliwym promieniowaniem. Powinny być też stabilne pod względem fizycznym i chemicznym. Substancje chemiczne powinny pozostać na skórze i nie wnikać do skóry właściwej, ale jednocześnie być odporne na kontakt z wodą i potem, a także na ścieranie mechaniczne.

Rodzaje filtrów słonecznych

Filtry mineralne

  • tlenek cynku (inci: zinc oxide), tlenek tytanu (inci: titanum dioxide)

Filtry fizyczne to związki chemiczne pochodzenia mineralnego. Mające za zadanie odbijanie i rozpraszanie promieniowania słonecznego. Filtry mineralne stosowane są przede wszystkim w produktach typu vege i organic, dla dzieci i osób ze skórą wrażliwą. Pozostają na powierzchni skóry i nie wnikają do głębszych warstw. Dzięki temu nie powodują uczuleń i podrażnienia. Minusem jest fakt pozostawiania białego filmu na skórze oraz nierówne rozkładanie się cząstek na powierzchni skóry co powoduje konieczność stosowania dodatkowych składników ułatwiających równomierne rozprowadzanie filmu na skórze dając ochronę ciągłą. Istotne jest, że filmy mineralne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UVB oraz stosunkowo dobrą przed UVA.

Filtry chemiczne

To bardzo liczna grupa związków chemicznych – związków organicznych które absorbują promieniowanie słoneczne i przekształcają ją w energię cieplną. Mała cząsteczka powoduje przenikanie do głębszych warstw naskórka, a co za tym idzie może powodować podrażnienie i alergię. Niewątpliwą zaletą natomiast jest fakt, że konsystencja kosmetyku jest lekka i nie pozostawia białego nalotu na skórze. Filtry chemiczne dzielimy dodatkowo pod względem absorbcji promieniowania na:
- filtry o wąskim spektrum działania – pochłaniają promieniowanie UV-B i część spektrum UV-A
- filtry o szerokim spektrum działania – pochłaniają promieniowanie UV-A i UV-B

Do filtrów UV-A zaliczamy m.in.: pochodne benzoilometanu (inci: Butyl methoxydobenzoymethane)

Filtry UV-B to np.: pochodne kwasu cynamonowego (inci: ethylhexyl methoxycinnamate) lub Oktokrylen (inci: Octocrylene), który dodatkowo podnosi fotostabilność kosmetyku.

Filtry szerokozakresowe w tym także spektrum światła niebieskiego – to np..: pochodne triazyny i fenylobenzotriazoli (inci: methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol), który jest nowym typem filtra, gdyż zachowuje się po części jak filtr chemiczny czyli absorbuje promieniowanie, a równocześnie częściowo odbija światło, co jest charakterystyczne dla filtrów mineralnych. Dodatkowo nie penetruje w głąb skóry.

Filtry naturalne

W kosmetyce znane jest także pojęcie filtrów naturalnych. Oleje (sojowy SPF 10, awokado SPF 4-15), masła (shea SPF 10) oraz wyciągi roślinne (zielona herbata, aloes) zawierają naturalną postać substancji chemicznych, które są odpowiednikiem filtrów syntetycznych. Jednak ochrona, którą zapewniają jest zbyt niska, a spektrum zbyt wąskie aby mogły działać samodzielnie. Często włączane są do receptury jako dodatkowe wzmocnienie działania promieniochronności oraz jako antyoksydant.

Prawidłowa budowa filtra przeciwsłonecznego powinna zawierać szeroką ochronę zarówno przed promieniowaniem, ale także wspomagać ochronę przed wolnymi rodnikami.

Faktory ochrony przeciwsłonecznej

Europejski Związek Przemysłu Kosmetycznego określił wytyczne dotyczące klasyfikacji produktów ochrony przeciwsłonecznej czyli SPF (Sun protection Factor). Wartość wyraża w jakim stopniu produkt kosmetyczny chroni skórę przed promieniowaniem UV-B. Jest to standard według którego konsument może określić czy dany produkt kosmetyczny spełnia jego oczekiwania.  Dodatkowo Parlament Europejski narzucił dokładny zakres stopnia ochrony, który musi znaleźć się na opakowaniu kosmetyku.

Kategoria ochrony

SPF

Niska

6-10

Średnia

15-25

Wysoka

30-50

Bardzo wysoka

50+

 

Pełna ochrona przeciwsłoneczna

Czy istnieje pojęcie pełnej ochrony przeciwsłonecznej? Z całą pewnością nie! Konieczne jest aby pamiętać, że żadne substancje chemiczne w pełni nie chronioną nas przed negatywnymi skutkami promieniowania ultrafioletowego a także widzialnego. Warto pamiętać aby kupować filtry słoneczne, które chronią skórę przed promieniowaniem w całym spektrum działania UV-B i UV-A i zapewniają wysoką fotoprotekcję. Wartością dodaną jest także wspomniany blue light. Jest to pojęcie stosunkowo nowe, które powstało wraz ze wzrostem popularności urządzeń elektronicznych. Jednak skutki jego działania niewątpliwie szybko pojawią się na skórze.

Filtry powinniśmy stosować każdego dnia przez cały rok i wielokrotnie nakładać w ciągu dnia dla utrzymania ochrony bez względu na to czy dzień spędzamy w biurze, spacerujemy po parku, planujemy wyjazd wakacyjny do egzotycznych krajów czy zimą na narty. Ponadto niezalecane jest przebywanie na słońcu z godzinach 12-15 w szczególności w okresie letnim. W tym czasie promieniowanie ma największe natężenie.

Na rynku kosmetycznym jest dostępna liczna grupa filtrów i dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Rynek oferuje nam produkty o różnej sile ochrony słonecznej (SPF), różnorodnej formulacji (emulsja, olejek, mgiełka, sztyft), a nawet opakowania (butelka z atomizerem, airless). Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni produkt do naszych potrzeb. Także pod kątem zapachu, gęstości receptury czy szybkości wchłaniania. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na lekką konsystencję filtra tak aby po wchłonięciu bez przeszkód można było nałożyć codzienny makijaż.

Pamiętajmy aby kilkakrotnie w ciągu dnia aplikować filtr ochronny na skórę. W szczególności po kąpieli lub w przypadku tarcia mechanicznego.

Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij

Dodaj komentarz