Przyprawy

Dieta a zdrowa skóra

Czy wpływ diety na skórę jest duży? Dość duży, żebyśmy postanowili poruszyć ten temat! Dieta to jeden z endogennych (wewnątrzpochodnych) czynników wpływających na zmiany na naszej skórze. Znacie powiedzenie „jesteś tym co jesz”? My byśmy powiedzieli raczej „wyglądasz tak, jak się odżywiasz”.

Woda

Organizm człowieka składa się w 50-75% z wody, ale nieustannie ją traci. Trzeba ją uzupełniać. Dla zachowania odpowiedniego poziomu nawodnienia dorosła osoba powinna każdego dnia wypić 2 litry wody. Ale zaznaczamy – wody! Niestety słodzone, „kolorowe” napoje nie są w stanie jej zastąpić, choć tak się niektórym zdaje.

Efekty niedoboru wody w organizmie

Pierwszym objawem odwodnienia, z jakim się spotkacie będzie ból głowy. Często boli Was głowa? Czasem zamiast sięgać po tabletkę wystarczy na chwilę usiąść i powoli wypić szklankę lub dwie wody. Woda jest niezbędna do prawidłowego działania naszego organizmu.

Być może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale odwodnienie może również spowodować osłabienie mięśni. Brak wody w tkankach utrudnia ich pracę. Dalej występujące objawy to suche usta, kanały nosowe, a także senność, zmiany i zaburzenia nastroju. Może to dobry moment na łyk wody?

Nawilżenie skóry

Jak już wiecie z artykułu „Skóra – co o niej wiesz, jak o nią dbać”, skóra jako pierwsza zostaje pozbawiona wody, gdy zaczyna jej brakować w organizmie i jako ostatnia ją otrzymuje, gdy braki zostaną uzupełnione. Jest to jedna z jej funkcji jako narządu ochronnego naszego organizmu. Odwodnienie przyspiesza proces starzenia się skóry. Zmarszczki szybciej stają się widoczne, a skóra traci zdolność do regeneracji. Poza piciem wody, warto wspierać barierę hydrolipidową stosując kremy nawilżające.

Czy słodziki są lepsze od cukru?

Czy zdrowiej jest, kiedy pijecie napoje deklarujące brak cukru w składzie? Niestety ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Cukier w postaci np. słodyczy to przekąska, która zapewni nam skok insuliny, a co za tym idzie przypływ energii… ale na bardzo krótko. Zaraz potem poczujecie się jeszcze bardziej senni niż wcześniej. Co gorsza – będziecie też wyglądać na zmęczonych!

Worki pod oczami również mogą pojawić się lub stać się wyraźniejsze przez jedzenie słodyczy. Jeśli mówimy o stosunku skóry do cukru – nie jest najlepszy. Oprócz worków pod oczami, cukier może wywołać stany zapalne. Jeśli jesteście posiadaczami cery tłustej, możecie spodziewać się zaognienia sytuacji związanej z wypryskami. Ograniczenie cukru wpłynie korzystnie na ogół Waszego samopoczucia, a także wygląd.

Napoje z wielkim zerem na opakowaniu, szczycące się brakiem cukru w składzie, czymś go muszą zastąpić. Najczęściej właśnie słodzikami. Wiecie co jest w ich składzie? Aspartam to związek chemiczny, który może powodować bóle stawów! Co więcej – słodzikiem nie zastąpicie ochoty na słodkie. Aspartan może sprawić, że będziecie mieli ją jeszcze większą. Innym skutkiem ubocznym wymiany cukru na słodzik może być opuchnięcie twarzy.

Łagodne czy ostre?

Łagodne poproszę, a skóra podziękuje. Pikantne potrawy palą na języku, w przełyku – znacie to uczucie. Wasza skóra też je zna i reaguje na nie! Zdarzyło Wam się kiedyś, że po ostrym daniu pojawiły się rumieńce? Jest to efekt rozszerzonych pod wpływem pieczenia naczynek. Osoby z cerą wrażliwą mogą mieć problem, żeby się rumienia pozbyć. Nierówności w kolorycie cery mogą zostać na dłużej niż byśmy się spodziewali. Ponadto spożywanie palących w gardle posiłków przyczynia się również do nadprodukcji sebum.

Ciekawostka

Pikantne potrawy mogą poprawić metabolizm, natomiast nie powinno się ich jeść zbyt często. Odradza się je jednak osobom borykającym się z chorobami układu pokarmowego, nerek oraz pęcherza.

Sól

Zimą sypiemy solą chodnik. Dlaczego? Ponieważ absorbuje wodę, więc lód (woda w stanie stałym) się rozpuszcza i nie jest ślisko. Jak działa sól w naszym organizmie? Podobnie – absorbuje wodę. Widać to najlepiej po naszej skórze. Staje się ona wysuszona, matowa, pozbawiona blasku, pogłębiają się worki pod oczami, a my wyglądamy na bardzo zmęczonych.

Nadmiar soli w naszej diecie ma jeszcze jeden ważny aspekt – wydalanie. Nadmiar soli wydostaje się przez skórę w postaci potu. Powoduje podrażnienia, a wszelkie zmiany trądzikowe i stany zapalne zaogniają się.

Alkohol

Lampka wina jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jednak każda większa ilość alkoholu już odwadnia ansz organizm. Skóra traci jędrność. Przy regularnym spożywaniu alkoholu pojawić się może wiele negatywnych skutków:

  • bariera hydrolipidową słabnie, przez co skóra jest bardziej podatna na wpływ czynników zewnętrznych,
  • cera traci blask, staje się poszarzała,
  • twarz często staje się napuchnięta, szczególnie wyraźne stają się obrzęki pod oczami,
  • mogą wystąpić plamy, świadczące o nietolerancji alkoholu.

Rumieńce, które pojawiają się, gdy wypijemy za dużo alkoholu również nie są obojętne dla stanu naszej cery. Istnieje prawdopodobieństwo, że u osób często spożywających alkohol wzrasta ryzyko wystąpienia trądziku różowatego.

Ciekawostka

Odwodniona przez alkohol skóra, gorzej reaguje na składniki aktywne zawarte w kremach.

#dottoreradzi

Jak widzicie wiele pokarmów przyczynia się do odwodnienia naszej skóry oraz do przyspieszenia procesu starzenia się. Co polecamy?

– NMF xpress cream – głęboko nawilżający krem przystosowany nawet do najbardziej wymagającej, przesuszonej skóry. Można go stosować cały rok, rano i wieczorem. Sprawdza się pod makijaż – lekka konsystencja i skuteczność zyskały już wielu fanów! Dostępny również NMF xpress eye dedykowany okolicy oczu.

– C-flush cream RICH – witamina C ma zalety nie tylko, gdy stosujemy ją doustnie! Jeśli już mamy problem z kolorytem skóry, szarą, ziemistą cerą odżywczy krem z Witaminą C to dobre rozwiązanie. Działa przeciwzmarszczkowo oraz zapewnia antyoksydacyjną ochronę skóry.

– C-flush serum – to rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić swojej skórze odżywienie, ale nie przepadają za gęstymi, treściwymi kremami. Lekka konsystencja i bogactwo składników aktywnych to idealne połączenie dla osób wymagających, z cerą tłustą i mieszaną.

– Retino – odbudowujący krem na noc, który świetnie radzi sobie ze zmęczoną skórą. Ujednolica i rozświetla jej koloryt, reguluje wydzielanie sebum oraz wygładza zmarszczki. W efekcie cera jest odmłodzona i wygładzona!

Nie Komentarze

Dodaj komentarz

MenuWirtualny KosmetologKonto