Pielęgnacja skóry po lecie

Pielęgnacja skóry po lecie.

Skóra po wakacjach wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji. Bywa spalona przez słońce, osmagana morską bryzą, wymoczona w basenowej lub słonej wodzie, a może też trochę zaniedbana przez niezbyt uważną pielęgnację na urlopie. Korzyści płynące z korzystanie z uroków lata, słońca, wody, świeżego powietrza trudno jest przecenić. Niestety skóra, narażona przez lato na konsekwencje wakacyjnych szaleństw dopomina się o trochę troski. Co ją latem takiego niemiłego spotkało? Ujmując w skrócie: wysuszenie, przegrzanie, uszkodzenie ochronnej warstwy lipidowej naskórka, zaburzenia rogowacenia naskórka, uszkodzenie przez promieniowanie UV kolagenu i macierzy międzykomórkowej.

 

Nadmierne wysuszenie naskórka.

Przyczyn uszkodzenia bariery naskórkowej powodujących nadmierne wysuszenie naskórka a związanych z latem jest kilka.

- Zbyt wysoki gradient stężenia wody - suche powietrze, podmuchy upalnego wiatru.

- Fizykochemiczne uszkodzenia struktur cementu poprzez działanie promieniowania podczerwonego, czyli ekspozycji na słońce.

- Degradacja oksydacyjna lipidów cementu - pod wpływem promieniowania UV - czyli niestety znów słońce.

- Promieniowanie UV - lato, słońce w górach, ale również solarium - powodują uszkodzenie lipidów cementu, staje się on więc kruchy, niepełnowartościowy, przepuszczalny

- Chemiczne uszkodzenie struktur (podwyższenie pH) - narażenie na niewłaściwe, przypadkowe środki do mycia i pielęgnacyjne.

- Wymycie NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) przez długotrwałe kąpiele w basenie i morzu.

- Wypłukanie przez olejki i "oliwki" np. do masażu i opalania.

Naskórek a szczególnie jego warstwa zewnętrzna - rogowa przypomina swą budową ścianę z cegieł sklejonych zaprawą murarską. Cegły to korneocyty - komórki naskórka, a zaprawa to cement międzykomórkowy składający się głównie z lipidów złożonych z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT)
Nadmierne wysuszenie naskórka powoduje:
- zmniejszenie elastyczności korneocytów (komórek zewnętrznej, rogowej warstwy naskórka)
- zakłócenia w złuszczaniu naskórka - pozostaje warstwa suchych, niezłuszczonych, szorstkich komórek
- zahamowanie syntezy naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) w głębszych warstwach warstwy rogowej naskórka (jest to najważniejszy zespół substancji odpowiedzialnych za utrzymanie wilgotności naskórka)
- zahamowanie syntezy lipidów naskórka

Postępowanie z suchą skórą

Należy postarać się usunąć dalsze przyczyny przesuszenia skóry. Lepiej chronić przed promieniowanem UV (koniecznie filtry), dymem tytoniowym, suchym, klimatyzowanym powietrzem.
Konieczna jest codzienna pielęgnacja kosmetykami nawilżającymi. Intensywne nawilżenie szybko poprawia wygląd skóry i przywraca jej równowagę, wzmacnia barierę naskórkową.
Nawilżanie jest konieczne, przy czym nie polega na dostarczaniu wody z zewnątrz, tylko jej zatrzymaniu w skórze - najlepiej przez wspomagające NMF kremy nawilżające.
Natłuszczanie też jest istotne, ale tylko z użyciem kremów zawierających substancje naprawiające cement międzykomórkowy - NNKT, ceramidy. Stosowanie tłustych kremów w postaci warstw okluzyjnych należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Oleje, wazelina mające przez okluzję stworzyć "opatrunek" nie pozwalający na ucieczkę wody całkowicie blokują parowanie przez naskórek i stosowane przewlekle są szkodliwe. Mogą też pogarszać stan skóry u osób z trądzikiem.
Warto też zadbać o wewnętrzne uzupełnienie niedoborów np. NNKT - niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one obecne np. w oleju lnianym, z wiesiołka, rybach.
Ważne jest przyspieszenie odnowy bariery przez stymulację ogólną i miejscową - leki, kosmetyki.
Stosowanie wysokich filtrów słonecznych i substancji przeciwrodnikowych skutecznie chroni barierę naskórkową pozwalając na jej regenerację.

 

 

Warto więc poświęcić trochę czasu i pracy na pielęgnację skóry, której lato nie do końca dobrze posłużyło. Odwdzięczy się zdrowiem i niewątpliwie urodą.

  • Nie zatrzymuj czasu. Niech biegnie przed Tobą!